Samsung Odyssey G7 C27G75TQSM 27″ Curved QHD 240Hz HDR QLED Gaming Monitor
Unmatched Immersion
WQHD resolution
Infinity Core Lighting
Rapid 240hz Refresh Rate
Lightning Fast 1ms Response Times
NVIDIA® G-SYNC™ and FreeSync Premium Pro Support
Cutting Edge QLED Technology
Display
| Size | 26.9″ |
| Screen Area | 23.49 x 13.22″ / 596.736 x 335.664 mm |
| Panel Type | VA LCD |
| Curvature | 1000R |
| Touchscreen | No |
| Resolution | 2560 x 1440 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixels Per Inch (ppi) | 109 ppi |
| Maximum Brightness | 350 cd/m2 600 cd/m2 (Peak) |
| Contrast Ratio | 2500:1 |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Variable Refresh Technology | G-Sync, FreeSync |
| Bit Depth / Color Support | 8-Bit+FRC (1.07 Billion Colors) |
| Color Gamut | 125% sRGB 95% DCI-P3 |
| Response Time | 1 ms (GtG) |
| Viewing Angle (H x V) | 178 x 178° |
Inputs / Outputs
| Inputs/Outputs | 1 x HDMI 2.0 Input 2 x DisplayPort 1.4 Input 1 x 3.5 mm Output 2 x USB Type-A (USB 3.1 / USB 3.2 Gen 1) Output 1 x USB Type-B (USB 3.1 / USB 3.2 Gen 1) Input |
Boost Adonis, 23.8" FHD 165Hz 1ms, IPS Gaming Monitor
MSI MAG 272UP QD-OLED X24, 27" (3840x2160) 4K UHD 240Hz 0.03ms, QD-OLED Gaming Monitor