SAMSUNG ODYSSEY G7 C27G75TQSM
SAMSUNG ODYSSEY G7 C27G75TQSM
SAMSUNG ODYSSEY G7 C27G75TQSM
SAMSUNG ODYSSEY G7 C27G75TQSM
SAMSUNG ODYSSEY G7 C27G75TQSM
SAMSUNG ODYSSEY G7 C27G75TQSM
SAMSUNG ODYSSEY G7 C27G75TQSM
SAMSUNG ODYSSEY G7 C27G75TQSM
Samsung Odyssey G7 C27G75TQSM 27″ Curved QHD 240Hz HDR QLED Gaming Monitor
₨175,000
  • 26.9″ Vertical Alignment (VA) Panel
  • 2 x DisplayPort 1.4 | 1 x HDMI 2.0
  • 2560 x 1440 @ 240 Hz Resolution
  • 2500:1 Static Contrast Ratio
  • 350 cd/m² Brightness
  • 1000R Curvature | HDR 600
  • 178°/178° Viewing Angles
  • 1 ms Response Time (GtG)
  • Supports 1.07 Billion Colors
  • 2 x USB 3.1 Gen 1 Type-A | 3.5mm Audio
Out of stock
Browse
  • Accessories
    • Adaptors
    • Cables
    • Cameras
    • Car Accessories
    • Graphic Tablet
    • Keyboard Add-Ons
    • Lifestyle
    • Smart Case
    • Speakers
    • Thermal Solutions
    • Type-C HUB
    • USB Flash Drives
    • Wall Chargers
    • Webcams/Microphones
    • Wireless Earphones
  • Computers
    • Cables
    • Casings
    • CPU Coolers
    • Graphic Cards
    • Monitors
    • Motherboards
    • Power Supplies
    • Processors
    • RAMs
    • RGB Fans For PC
    • Storage
    • Vertical GPU Brackets
  • Consoles
  • Digital Keys
  • Gaming Gear/Peripherals
    • Chairs
    • Game Pad/Controllers
    • Gaming Combos
    • Gaming Desk
    • Gaming Mouse Pads in Pakistan
    • Headset Stand
    • Headset/Headphones
    • IEMs/Earbuds
    • Keyboards
    • Monitor Arms
    • Mouse
    • Mouse Bungee
    • RGB LED Bars
    • RGB Strips
    • Smart Home
    • Steering Wheels
    • Video Capture Cards
  • Laptops
    • Gaming Laptops
    • Office Laptops
  • MSI Monitors Sale
  • Networking Gear
    • PCIE WIFI and Bluetooth Devices
    • Routers
    • USB WiFi Devices
  • VR Headsets
  • Description
  • Additional information
Unmatched Immersion
WQHD resolution
Infinity Core Lighting
Rapid 240hz Refresh Rate
Lightning Fast 1ms Response Times
NVIDIA® G-SYNC™ and FreeSync Premium Pro Support
Cutting Edge QLED Technology
Display
Size 26.9″
Screen Area 23.49 x 13.22″ / 596.736 x 335.664 mm
Panel Type VA LCD
Curvature 1000R
Touchscreen No
Resolution 2560 x 1440
Aspect Ratio 16:9
Pixels Per Inch (ppi) 109 ppi
Maximum Brightness 350 cd/m2
600 cd/m2 (Peak)
Contrast Ratio 2500:1
Refresh Rate 240 Hz
Variable Refresh Technology G-Sync, FreeSync
Bit Depth / Color Support 8-Bit+FRC (1.07 Billion Colors)
Color Gamut 125% sRGB
95% DCI-P3
Response Time 1 ms (GtG)
Viewing Angle (H x V) 178 x 178°
Inputs / Outputs
Inputs/Outputs 1 x HDMI 2.0 Input
2 x DisplayPort 1.4 Input
1 x 3.5 mm Output
2 x USB Type-A (USB 3.1 / USB 3.2 Gen 1) Output
1 x USB Type-B (USB 3.1 / USB 3.2 Gen 1) Input
Learn More
Brands
SAMSUNG
Display Resolution
QHD (1440p, 2K)
Related products
Sale!
MSI MAG 321CQF E18
Quick View
Monitors
MSI MAG 321CQF E18, 32″ (2560×1440) WQHD 180Hz 0.5ms, Rapid VA Curved Gaming Monitor
₨83,000 Original price was: ₨83,000.₨74,999Current price is: ₨74,999.
Add to cart
MXG G27IQ-18
Quick View
MXG G27IQ-18, 27″ 2K (2560×1440) 180Hz 1ms, IPS Gaming Monitor
₨61,999
Add to cart
GIGABYTE GS27Q 27" QHD 170Hz 1ms IPS Gaming Monitor